Ekonomik Kalkınma Nedir?

Ekonomik Kalkınma Nedir? Ekonomik kalkınma, bir ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik refahının ne kadar geliştiğini anlatan bir süreçtir. Ülkenin ekonomik kalkınma nüfusun ekonominin rekabet yeteneği, yaşam düzeyi, ülkenin kişi başına milli gelir ve gayri safi yurtiçi hasılası ekonomik özgürlüğün olumlu bir şekilde değişmesi ile karakterize edilir. Ülkedeki ekonominin gelişebilmesinin en temel dinamiği yarattığı yenilikler ve insan sermayesidir. İnsan sermayesi bireylerin sağlık, eğitim, çalışma koşullarına, bilim ve yaşam kalitesinin arttırılması için yapılan harcamaları öngörmektedir. Ekonomik Kalkınma, savaş sonrasında ABD tarafından tekrar başlatılıp yapılanma döneminden kaynaklanmaktadır. Kalkınmaların temelinde devlet içerisindeki ekonomik yönden olan gelişimin kişiler için önemli bir yansıması vardır. Ülkenin ekonomik kalkınma politikalarının gerçek bir biçimde halka yansıtılırsa ülke içerisinde bulunan kişi başına düşmekte olan milli gelir artışa geçmektedir. Bu özel sektör platformlarında da büyüme anlamına geldiği için ihracat ve ithalat oralarında da temel farklılıkların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Ekonomik Büyüme Nedir?

Ekonomik Büyüme, bir dönemin diğer bir döneme kıyasla, hizmet ve ekonomik mal üretimindeki bir artış olduğu anlamına gelmektedir. Gerçek (enflasyona göre düzenlenmiş) veya nominal gibi terimler kullanılarak ölçülebilmektedir. Geleneksel olarak, totalde ekonomi büyüme terimin anlamı gayri safi yurtiçi hasıla ( GYSH ) veya gayri safi milli hasıla ( GSMH ) cinslerinden ölçüm yapılmaktadır. Alternatif ölçümlerde bazen bu ölçümler yerine kullanılmaktadır.

Ekonomik Büyüme Neden Önemlidir?

Ekonomik Büyüme, ekonomide hizmet ve mal üretiminde bir artış olduğu anlamına gelmektedir. Sermaye mallarındaki teknoloji, işgücü ve kişinin sermayesindeki artışlar, ekonomik büyümeye çok büyük bir katkıda bulunmaktadır. Ekonomik büyüme, gayri safi yurtiçi hasıla gibi tahminler kullanılıp üretilen hizmet ve ek malların total piyasa değerindeki artış ile ölçülür. Genelde, fakat zorunlu olmayarak, üretim içerisindeki toplam kazanımlar, artmakta olan marjinal verimlilik ile bizzat ilişkilidir. Bu ilişkide gelirde artışa neden olup tüketicileri daha fazla ürün satın alma konusunda teşvik etmektedir. Ekonomik büyümede çalışma yaşı, nüfusun kalitesi ve miktarı, emek, nüfusun beraber çalışması, hammadde ve sermaye üçlemesi ile bir araya getirmek bu büyümenin artmasına katkı sağlar. Kısacası çok yüksek bir maddi yaşam standardı veya yaşam kalitesi ortaya çıkmaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Esra Sayar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnternet Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnternet Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnternet Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnternet Manşet değil haberi geçen ajanstır.Anket Survivor All Star 2024 Şampiyonu Kim Olur?
Tüm anketler