KDU Eğitimi Nereden Alınır? En İyi KDU Eğitimi Nerede?

KDU Eğitimi Nereden Alınır? En İyi KDU Eğitimi Nerede?

KDU Eğitimi Nereden Alınır? En İyi KDU Eğitimi Nerede?

KDU eğitimi, kimyasal değerlendirme uzmanı olmak isteyenlerin alması ve başarı ile tamamlaması gereken bir süreçtir. Bu eğitimi alabilmek için dahi belli şartların olması, eğitimin ne kadar önemli olduğunu açık olarak göstermektedir.

Kimyasal değerlendirme uzmanı olabilmek için yüksek kalitede KDU eğitimi alınması gerekir. Bu sayede hem yapılacak sınava daha iyi bir şekilde hazırlanma imkanı yakalanır hem de mesleki bilgi ve beceriler çok daha etkili olarak kazanılır. En iyi KDU eğitimi, bu noktadaki beklentileri fazlasıyla karşılar.

KDU Eğitimi ve Kapsamı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KDU eğitimi, kimyasal değerlendirme uzmanlığı için en önemli süreçlerden biridir. Bu eğitimi veren farklı kurumlar olmasına karşın, resmiyette geçerli olabilmesi için bakanlık veya bakanlık organlarınca yetkilendirilen kurumların verdiği eğitimin alınması gerekir.

Yetkilendirilen kurumların tercih edilmesi bu noktada çok önemlidir. Zira yetkisiz olan kurumların verdikleri eğitimler resmiyette geçerli değildir, resmi olarak kabul edilmez ve yapılacak KDU sınavı şartını yerine getirmez. Bu yüzden eğitim alınacak kurumun yetkilendirilme durumuna çok dikkat edilmelidir.

KDU eğitimi, toplamda 64 saatten meydana gelmektedir. Bu sürelerin tamamı örgün eğitim şekilde olup, ilgili kurumun belirlediği eğitim yerinde yüz yüze olarak yapılır. Katılım zorunludur ve adayların aktif olarak eğitim sürecine dahil olması gerekir. Eğitimlerin kapsamı ise şu şekildedir:

Kimyasalların Yönetimi
Kimyasal Güvenlik Değerlendirmesi
Kimyasal Güvenlik Raporu
Güvenlik Bilgi Formu
Mevzuat
Tehlikeli Malların Taşınması
Tehlikeli Maddelerin Depolanması
İş Sağlığı ve Güvenliği
KKDİK
Sınıflandırma (Kimyasal madde ve karışımlar)
İnsan Sağlığı Risk Değerlendirmesi
Maruz Kalma Senaryoları

Eğitim konuları, bakanlık veya ilgili kurumun onayı ile belirlenmekte ve kimyasal değerlendirme eğitimi veren kurumlar bu sayede aynı kapsamda eğitimler vermektedir. Zaten yapılacak sınav da bu konuların ne kadar anlaşıldığını ölçtüğü için bir noktada tüm kurumlar aynı eğitimi vermektedir.

64 saatlik KDU eğitimi genellikle günde 8 saat olmak üzere toplamda 8 günde tamamlanır. Adayların işleri ve diğer detaylar nedeniyle eğitimler hafta sonlarında yapılır ve toplamda 4 haftada eğitimler tamamlanır. Dolayısıyla her ne kadar 8 gün olarak görünse de, eğitimler zamana yayılır.

Nasıl KDU Olunur?

KDU eğitimi, kimyasal değerlendirme uzmanı olmanın temel şartlarından biridir. Ancak tek şart bu eğitim değildir. Hatta eğitimden önce de adayların sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Bunlar, adayların daha önceki yıllarda kimyasallar ile ilgili eğitim almaları ya da kimyasal maddelerle alakalı alanlarda görev yapmaları şeklindedir. Adayların mezun olmaları istenen bölümler şu şekildedir:

Kimya
Biyoloji
Çevre bilimleri

Fen Edebiyat Fakültesi ile Mühendislik Fakültesindeki bu bölümlerden mezun olanlar, eğitim alabilmekte ve yapılacak sınava girebilmektedir. Ayrıca kimya alanında yüksek lisans ve doktora yapanlar da bu alandaki şartı sağlamış kabul edilir.

Lisans eğitimi şartını sağlamasına karşın adayların farklı seçeneği daha vardır. Burada ifade edilen bölümlerin haricindeki farklı lisans bölümünden mezun olanlar, kimyasalların üretimi, kalite kontrolü gibi alanlarda 5 yıl çalışmışsa, yine şartı sağlamış kabul edilirler.

Bu şartları sağlayan adaylar 64 saatten oluşan KDU eğitimi almalıdır. Eğitimlerin sadece yetkilendirilen kurumlardan alınması, en önemli hususlardan biridir. Yetkilendirilen bir kurumdan eğitim alan adaylar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip TSE tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan KDU sınavına girerler.

Bu sınav, 25’i çoktan seçmeli, 6’sı klasik olmak üzere toplamda 31 sorundan meydana gelmektedir. 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı kabul edilir. Ayrıca adaylara sınava giriş için 2 hak verilir. İlk hakta başarılı olamayan adaylar, eğitim almadan yeniden sınava girebilmektedir.

KDU Eğitimi Nereden Alınır?

KDU eğitimi, yetkilendirilmiş kurumlardan alınır. Eğitim alınan kurumun bu alanda deneyimli ve daha önce çok sayıda kursiyere eğitim vermesi çok önemlidir. Kaliteli bir eğitim kadrosuna sahip olanlar, bu alanda fark yaratır.

Tema Akademi, kaliteli eğitim kadrosu ve yüksek deneyimi ile KDU eğitimi konusunda öncü kurumlardan biridir. Sorunsuz bir süreç yaşamak ve sınava yüksek kalitede hazırlanmak için siz de hemen Tema Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

21 Eki 2023 - 12:27 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnternet Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnternet Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnternet Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnternet Manşet değil haberi geçen ajanstır.Anket Masterchef All Star Şampiyonu Kim Olur?
Tüm anketler