Yalı Çapkını Ferit’ten, Narsistliğe Bakış! Eşref Can Atıcı Yazdı ve Büşra Karabak Kars Yazdı!

Yalı Çapkını Ferit’ten, Narsistliğe Bakış! Aslında, Ferit ekranlarda görmeye çok alıştığımız bir karakter, sadece kendisi Z kuşağından...

Yalı Çapkını Ferit’ten, Narsistliğe Bakış!

Her bölümüyle televizyonda izlenme rekorları kıran “Yalı Çapkını” Gülseren Budayıcıoğlu’nun kaleminden çıkan gerçek danışan hikayelerine dayanıyor. Dizi, isminden de anlaşılacağı gibi yalılarda para ve huzur içinde büyüyen, Korhan ailesinin en küçük ferdi Ferit Korhan’ın yaptığı çapkınlıklar sonucunda dedesi Halis Ağa’yı kızdırmasıyla başlar. Halis Ağa ise çözümü torununu memleketten bir kızla evlendirmekte bulur. Sonuç olarak Ferit, Gaziantep’ten gelen ama onunla hiç evlenmek istemeyen Seyran’la evlenir ve dizi bu şekilde devam eder.

Dizideki diğer karakterler ise bu torunun tek derdinin çapkınlık olduğunu ve evlenirse her şeyin yoluna gireceğini düşünür. Peki gerçek öyle mi olur? Tabi ki hayır…

Aslında, Ferit ekranlarda görmeye çok alıştığımız bir karakter, sadece kendisi Z kuşağından... Köklü ve zengin bir ailenin yakışıklı torunu, her istediğini almış baskın bir karakter. Hatta kendisi için zorba bile diyebiliriz. Diziyi izlerken “bu çocuk ne kadar da bencil, istediği her şeye sahip olacağını düşünüyor!” dediğinizi duyar gibiyim. Ferit’e yakından baktığımızda istediği her şey olsun isteyen, olmadığı zamanlarda etrafındakileri manipüle etmeye çalışan, insanlara karşı güven sorunu yaşayan, ben merkezci, çıkarları doğrultusunda her şeyi yapabilecek ve kendinde hiçbir zaman hata görmeyen bir karakter görüyoruz. Tüm bunlar dahilinde Ferit’in narsist kişilik örüntüsü gösterdiğini söylemek çok da yanlış olmaz diye düşünüyorum. Peki tam olarak nedir bu narsist kişilik bozukluğu? Narsist kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler büyüklenir yani kendilerinden olan özellikleri, başarıları hep üstün görür. Kendilerini vazgeçilmez, üstün bireyler olarak görürler. Hep beğenilmek ve övülmek isterler. Her şeyin en iyisini hakkettiklerine inanırlar. Bu yüzden de hak ettiklerini düşündükleri şeyleri almak için insanları manipüle etmekten vazgeçmezler ve insanları kullanırlar. Misal dizinin başlarında Ferit’i Seyranın ablasıyla evlendirmek isterler ve tüm hazırlıklar “Abla Suna” için yapılır. Ancak Seyran’ı görüp çok beğenen Ferit kararını bir anda değiştirir ve Seyran’la evlenmek istediğini söyler. Sizin de anlayacağınız gibi Ferit Suna’nın ne hissettiğini önemsemez. Kısaca empati yapmaz. O anda canı ne isterse almak ister ve almak içinde ne yapmak gerekiyorsa yapar. Aynı şekilde böyle kişilerin genellikle özgüvenleri düşüktür ancak kedilerine görünmez bir maske yaratırlar. Güven problemleri yaşarlar ve bu da ikili ilişkilerine yansır. Daha yüzeysel ilişkiler kurarlar. Dizide ise Seyran’la evli olduğu halde sevgilisi Pelin’i görmeye devam eder. Karısı ve sevgilisinin kimseyle görüşmesine izin vermez ancak ikisini de başka kızlarla aldatmaya devam eder. İlişkilerinde hep sömüren taraf kendileri olurlar. Emir verip itaat edilmesini beklerler. Eğer itaat etmediklerini anlarlarsa bununla başa çıkmak için tehdit ederler ya da öfke gösterirler. O yüzden de istediği olmadığını anlayan Ferit, çareyi gizli olan şeyleri Seyran’ın babasına anlatmakla ve Seyran’ın hayali olan üniversiteye göndermemekle tehdit eder.

Peki Ferit nasıl bu kişiliğe büründü? Dizide henüz bunu görme fırsatımız olmadı ancak yapılan araştırmalar doğrultusunda narsist bozukluğun oluşumunda çocukluk çağının çok önemli olduğunu görüyoruz. Gözlerini dünyaya açan çocuk hem fiziksel hem de duygusal anlamda bakım verenlerine muhtaçtır. Bu kişiler genellikle anne ve babaları olur. Çocuk dünyayı annesi ve babasıyla kurduğu bağlanma sayesinde keşfetmeye başlar ve kurdukları bağ çocukların tüm hayatını etkiler. Bu nedenle bu dönemde hem fiziksel ve duygusal ihtiyaçları çok fazla karşılanmış, pohpohlanmış çocukların ilerleyen yaşlarda narsist kişilik özelliklerini taşıdıklarını gözlemlenmiştir. Çünkü böyle bir durumda çocuk şişirilmiş bir öz benlik duygusuyla büyütülür. Diğer bir taraftan ihtiyaçları göz ardı edilmiş çocuklar yani küçük görülmüş, suçlanmış, hoşgörü gösterilmemiş, tacize veya şiddete maruz kalmış çocuklar büyüdüklerinde narsist patolojileri gösterebilirler. Bu nedenle ebeveynleri ve çocuk arasında kurulan bağ ve ebeveynlerini tutumu çocukların kişiliklerine ve hayatlarına yön verir. Dizide Ferit’in nasıl bir çocukluk geçirdiğini şimdilik bilmiyor olsak da bugünkü Ferit’e baktığımızda olası senaryoların bu iki durumdan birinin olma ihtimali oldukça yüksek. Bunu bize dizinin ilerleyen bölümleri gösterecektir. Son olarak narsist kişilik örüntüsüne sahip birçok insan vardır. Aklımıza en uç örneklerin gelmesine gerek yok. Çok yakın çevrenizden saydıklarıma benzer örnekleri kolayca bulabilirsiniz. Bu özellikleri törpülemek ise kişinin kendisine kalmıştır. Bakalım dizinin ilerleyen bölümlerinde Ferit bunu başarabilecek mi?

ACT Psikoloji
Büşra Karabak Kars / Eşref Can Atıcı

# MAGAZİN İLE İLİŞKİLİ:

11 Oca 2023 - 21:20 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak İnternet Manşet Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan İnternet Manşet hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler İnternet Manşet editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı İnternet Manşet değil haberi geçen ajanstır.Anket Survivor All Star 2024 Şampiyonu Kim Olur?
Tüm anketler